Odpradávna sa ľudstvo snaží predlžovať si svoj život. Nikto nepochybuje o tom, že najlepší cveng má v našich mysliach čínska medicína. Nielen čínska, ale aj ostatných východných krajín, kde sa ľudia dožívajú najvyššieho veku. Aj naša ľudová medicína má ale svoje naj.
Medzi tri základné rastliny orientálnej medicíny patrí:
- Zázvor- ďumbier- rastlina ktorá už aj u nás má mnoho priaznivcov. Je známy ako jeden z najlepších liekov na nevoľnosť a je tiež pravdepodobne najstaršou rastlinnou liečivou zložkou na svete. V Číne je táto rastlina predlžujúca život rovnako populárna v oblasti varenia a ľudovej medicíny. Okrem látok, ktoré normalizujú trávenie, zázvor vraj obsahuje látku, ktorá spomaľuje rast a syntézu rakovinových buniek. Koreň má protizápalový účinok, pomáha znižovať príznaky bolesti, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, zabraňuje vzniku migrény. Používam ho do zlatého medu, kedy do klasického medu pridám škoricu, nastrúham zázvor a pridám plátky citróna. Získam účinné prírodné antibiotikum
- Med– produkt včielok. Býva tekutý svetlý agátový. Ten nikdy nezhustne a deti ho milujú. Ďalším druhom je pastovaný lúčny- pastovaním získava krémovú koexistenciu a má nádhernú chuť po všetkých rastlinkách, na ktorých včely sedeli. Tretím druhom je nádherné tmavý lesný med. Chutí úplne inak ako lúčny či agátový. Časom stráca svoju tekutosť a tuhne. Tento jav je ale úplne v poriadku. Mnohí milujú práve tento med a je aj najdrahším na našom trhu.
- Cesnak- o jeho výborných účinkoch na organizmus nepochybuje nikto. Pravda ale je, že nie každý ho má rád pre jeho intenzívny zápach aj niekoľko dní po použití. Vraj na to pomáha prežúvanie čerstvej petržlenovej vňate. Isté ale je, že cesnak bráni rozvoju arterosklerózy, znižuje pravdepodobnosť tvorby trombózy, znižuje hladinu cholesterolu, stimuluje aktivitu hypofýzy a normalizuje hladinu cukru v krvi. Je to skrátka naše domáce antibiotikum. V kombinácii s medom aj zázvorom nám vytvoria doma našu malú kapsičku prvej pomoci pri nachladení, bolesti hrdla, chrípke.