Pred pár rokmi bola celá Európa vystavená enormnému náporu migrantov, čo spôsobovalo nemalé problémy v tranzitných krajinách, kde sa o nich museli postarať, keďže ich prichádzalo veľa a v nárazových vlnách. V súčasnosti opäť pretrvávajú obavy, že niečo podobné by sa mohlo zopakovať aj v blízkej budúcnosti hlavne kvôli posledným udalostiam v Iráne a vyostreným vzťahom tejto krajiny s USA.
Príchod migrantov neskončil
Migranti už dlhšie obdobie predstavujú pre krajiny Európy nápor v oblasti ekonomickej, prinášajú problémy s ich začlenením do bežného života, ubytovaním a vzdelávaním, jednoducho povedané, ide o súbor opatrení, ktoré sú Európania nútení vyriešiť v rámci humanitárnej pomoci týmto utečencom. Nie všetci z nich sú utečenci, mnoho z nich sú ekonomickí emigranti. A práve toto bolo hlavným jablkom sváru medzi jednotlivými štátmi na starom kontinente, nie všetky krajiny totiž mali záujem migrantov prijať.
Prechodným miestom je okolie Segedína
Maďarská vláda najnovšie prijala opatrenia na ochranu okolia mesta Segedín tým, že nasadí vojakov na sledovanie úseku rieky Tisa pri tomto meste a tento monitoring bude prebiehať vojenským plavidlom. Toto riešenie by malo znížiť možnosť nelegálneho prechodu hraníc migrantov do Maďarska v tejto oblasti. O celej akcii v pondelok informoval týždenník Heti Világgazdaság prostredníctvom svojho internetového vydania a odvoláva sa pritom na správu rezortu obrany Maďarska. Vojenská hliadkovacia loď s názvom Baja bola na Tisu privezená len minulú sobotu cestou z armádneho prístavu v Budapešti a do akcie bude zapojená už v pondelok, 20.1.2020.
Vojaci pomáhajú polícii
Toto rozhodnutie vychádza zo skutočnosti, že nelegálni migranti skúšajú na prechod hraníc využiť rieku Tisa a jej mŕtve rameno. Prechádzajú na rôznych plavidlách a člnoch, čo sama polícia zvládnuť nedokáže, preto Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK) v krajine pristúpilo k možnosti požiadať o pomoc veliteľstvo ozbrojených síl a nasadiť na monitoring tejto oblasti už spomínanú hliadkovaciu loď s názvom Baja.